Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

Albanian-American Freedom House

Albanian-American Freedom House

News

News


view:  full / summary

XHELAL KOPRENCKA

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on June 28, 2019 at 1:00 PM


XHELAL KOPRENCKA


Nga Islam Spahiu


Ky ishte këndi i mbretërisë së Plutonit, kampi i Spaçit me numrin fatal 303. Këtu e njoha Xhelal Koprenckën, këtë hero që dua ta kujtoj këtu. Ishin ditët e para të vuajtjes në atë kamp. Ndërsa ...

Read Full Post »

RRETH INTERVISTES SE NJE ISH HETUESI TE MINISTRIS SE BRENDSHME

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on September 3, 2018 at 8:50 AM


Nga Lekë Tasi


EDHE MBAS GJYSEM SHEKULLI E FSHEHIN TE VERTETEN QE NA NDERON


Kohët e fundit nëpër gazeta po dalin materiale që ritregojnë ngjarje të periudhës komuniste me do elemente plus të panjohura deri dje. Në fushën e editorisë kjo frymë ë...

Read Full Post »

Barbaret u ulen kembekryq

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on May 15, 2018 at 12:35 AM


Nga Gazmend Kapllani


Degjova qe dikush nga keta te medhenjte tha se drogen dhe prostitucionin Shqiptaret i gjeten ne Europe. Se ne komunizem nga keto nuk kishim. Ne fakt ne burgun e Spacit dhe ne burgje te tjera ku kalbej ajka e inteligjences Shqiptare, ne fshatrat e te internuarve ku qelb...

Read Full Post »

Komunisto-spiuni dhe Njeriu i Ri

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on September 25, 2017 at 12:00 AM


Nga Vasel Malaj


Komunisto-spiuni dhe Njeriu i Ri janë gënjeshtarë e manipulatorë sevilë që perfitojnë duke mashtruaredhe Amerikën. Asnjëherë nuk ma kishte merrë mendja që  edhe këtu në SHBA do të fitonin të poshtërit dhe batakç...

Read Full Post »

LEKE TASI DHE DITA E DURIMIT

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on August 11, 2017 at 10:00 AM


                                 Leke Tasi


LEKË TASI DHE “DITA E DURIMIT”


Nga Lluka Qafoku


Lekë Tasi tani është tashmë figurë e njohur në botën...

Read Full Post »

The Resolution of UNPO For Cham and Arvanites

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on July 2, 2017 at 2:15 AMUnrepresented Nations and Peoples Organization XIII General Assembly

Submitted by (Member/Members): Mr. Festim Lato, Chairman/Secretary

Organization: Chameria Democratic Association


RESOLUTION

The Cham and Arvanites people are a...

Read Full Post »

PSE DUHET BRAKTISUR STANDARDI I 1972

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on May 12, 2017 at 12:20 AM

 


Nga Lekë Tasi

ARSYET PSE DUHET BRAKTISUR STANDARDI I 1972  

Zvaritja e zgjidhjes së problemeve, karakteristike e periudhës postdiktatoriale, i dha dorë Standardit të 1972 të zërë vend më masivisht nga sa i druheshin ata që e duan Shqipen me tërë pasurin e s...

Read Full Post »

DEMON QE CALON

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on April 6, 2017 at 1:05 AM


Nga Visar Zhiti


NUK I SHPËTON DOT LAJMIT QË TË PËRNDJEK… ËSHTË ME PRESIDENT…


Larg Vendit, përtej oqeanit, në kontinentin tjetër, ku shpreson të përthithësh paq qetësi ndryshe, ku ke shkuar për pushime e vizita mjeksore, zemer, ten...

Read Full Post »

VULA E TURPIT

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on January 25, 2017 at 8:30 AM


Nga Ilir Demalia


Pullë postare për ikonën e realizmit socialist, njeriut që shërbeu sëbashku me të tjerë shkrimtare dhe artistë si promottorë propagandës së makinës vrasëse të regjimit më kriminal dhe diktatorit më të zi të historisë...

Read Full Post »

Te takohesh perseri me Papa Françeskun

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on January 14, 2017 at 10:50 PM


Nga Visar Zhiti


Të takohesh përsëri me Papa Françeskun, të shtrëngosh duart me Shenjtërinë e Tij, të vështrohesh në sy, të prarohesh nga drita e vështrimit të tij, e mirësisë, ku pëziehen një si ngazëllim qiellor dhe përkushtimi...

Read Full Post »

ATDHEU ESHTE LAKURIQ

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on December 23, 2016 at 6:45 PM


Nga Agim Hamiti


Me rastin e 53 vjetorit të shpirtmarrjes me tortura : « Kryetari i trupit gjykues iu drejtua të pandehurit:
- I pandehur, në bazë të procedurës penale, ke të drejtën e fjalës së fundit mbrojtë...

Read Full Post »

Dita me e zeze e kombit

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on November 30, 2016 at 1:30 AM


Nga Hakik Mena


Sot, eshte 72 vjetori i dites me te zeze, me te erret, me te trishtueshme, me te dhimshme, me te frikshme, me te llahtarshme, me te pa shprese, me te pa sigurte, me disfatiste qe kombi yne ka njohur ne historine e tij.

29 Nentori i 1944 eshte dita kur shqiptari u pushtu, u vra, u burgos, u interrnu, u ...

Read Full Post »

Gezuar Diten e Flamurit

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on November 28, 2016 at 1:40 AMGëzuar Ditën e Flamurit!

 

Kjo ditë përkujton ëndrrën e patriotëve


Read Full Post »

The Passing of a Brutal Dictator

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on November 26, 2016 at 6:40 PM


President-Elect Donald J. Trump


Statement

 

“Today, the world marks the passing of a brutal dictator who oppressed his own people for nearly six decades. Fidel Castro’s legacy is one of firing squads, theft, unimaginable suffering, poverty and the denial of fundamental human ri...

Read Full Post »

On the Occasion of Albania's National Day

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on November 26, 2016 at 12:50 AM

 

 


John Kerry

 

Secretary of State


On the Occasion of Albania's National Day

 

Press Statement


Washington, DC

November 25, 2016

 

On behalf of President Obama and the American people, I am pleased to congratulate the people of Alban...

Read Full Post »

SHENIME PER DESHMINE PLUMBA NE FERR

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on November 4, 2016 at 11:55 PM


Nga Lekë Tasi

 


SHENIME PER DESHMINE

“PLUMBA NE FERR”


Sot një çerek shekulli nga viti 199...

Read Full Post »

FILOSOFIA DHE FEJA NE DEBATET E KOHEVE TE FUNDIT

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on November 2, 2016 at 12:10 AM


Nga Leke Tasi


Në polemikat e kohëve të fundit, përvec anës politike (akuza ndaj nacionalistëve si kolaboracionistë, duke heshtur sulmet që u bëheshin menjëherë mbas akordit dypalësh të arritur në Gusht 1943), të bien në sy edhe sulme ndaj fes...

Read Full Post »

DEBATET E RINDEZURA RRETH PERIUDHES KOMUNISTE

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on November 2, 2016 at 12:10 AM


Nga Lekë Tasi


DEBATET E RIAKTIVIZUARA RRETH PERIUDHES KOMUNISTE


Replikat i këtyre javëve në shtyp vlejn për të kuptuar pohimin e një medie perëndimore : “me ndryshimet kushtetuese që po bëhen, Shqipëria kalon nga Lindja në PerëndimR...

Read Full Post »

KERMA KOMUNISTE

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on October 27, 2016 at 1:10 PM


Nga Armand Maho


Te dalte shpirti nga bytha funderrine!


Te lendohet zemra ty shoqja Vito? Ashtu eee, po atyre femijeve qe i late jetime, e nuk i pane kurre baballaret e tyre si thua i lendohet shpirti kur flet ti?!

Shoqja Vrrome, e di ti qe mire se ja pushkatuat e j...

Read Full Post »

NJE DEBAT QE DUHET CUAR ME TEJ

Posted by ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE on August 27, 2016 at 5:55 PMNga Lekë Tasi


Debati që ka hapur Andrea Stefani vlen për të kuptuar momentin aktual, të cilin një media perëndimore e komentoi me një fjali të shkurtër : “me ndryshimet kushtetuese që po bëhen Shqipëria kalon nga Lindja në Perëndim”...

Read Full Post »

Rss_feed